Home Kosmetologia Bezpieczeństwo podczas ferii. Dbają o nie strażacy - Jedynka

Bezpieczeństwo podczas ferii. Dbają o nie strażacy – Jedynka


  • Nietoperze, gady, a także niektóre ptaki są pod ochroną, więc trzeba z nimi postępować ostrożnie, aby nie zrobić im krzywdy
  • Zdarza się, że w naszym mieszkaniu pojawi się egzotyczne zwierzę. Warto wtedy wezwać straż miejską
  • Jeżeli na naszym terenie nie ma straży miejskiej, zadzwońmy do Urzędu Gminy

Od lat w ramach warszawskiej straży miejskiej działa Ekopatrol, który pomaga mieszkańcom stolicy w kwestiach związanych ze zwierzętami. Sławomir Smyk przyznaje, że interwencji jest naprawdę dużo.

– Najbardziej zaskakującą interwencją była skolopendra znajdująca się w praniu, która znalazła się przypadkowo w mieszkaniu. To jest dość duży, jadowity robak. Przestraszona mieszkanka zadzwoniła do Ekopatrolu, żeby ten przyjechał i odłowił zwierzę. Zostało ono odłowione i przewiezione do oddziału CITES przy warszawskim ogrodzie zoologicznym – opowiada Sławomir Smyk.

Skolopendra na co dzień występuje na wzgórzach oraz w górach Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji i Afryki Północnej. W przypadku tej “warszawskiej”, prawdopodobnie uciekła hodowcy.

– Najważniejsze jest to, że mieszkanka nie reagowała w sposób chaotyczny, tylko przede wszystkim zastanowiła się nad własnym bezpieczeństwem i wezwała funkcjonariuszy, którzy są wyszkoleni do podejmowania tego typu interwencji – dodaje rzecznik prasowy.

Posłuchaj
05:44 Jedynka/Cztery pory roku – 24.01.2022 zwierzęta Nietoperze, kuny, ptaki. Jak pozbyć się nieproszonych gości? (Jedynka/Cztery pory roku)

Nietoperze w garażu

Jeden z naszych słuchaczy ma problem z nietoperzami w piwnicy. – Co z tym fantem zrobić? Gdzie to zgłosić? One śpią przy suficie – mówi pan Ryszard.

– Nietoperze to zwierzęta wolnożyjące. Jeżeli zagnieżdżą się u nas w domu, proponuję zadzwonić pod numer 986. Wtedy przyjadą funkcjonariusze, którzy odłowią te zwierzęta i zostawią je w środowisku naturalnym, jeżeli nie będą potrzebowały pomocy lub przekażą do specjalistycznego ośrodka – podpowiada Sławomir Smyk.

Jeśli jednak w naszej okolicy nie ma straży miejskiej lub gminnej, możemy skontaktować się z Urzędem Gminy. Nie decydujmy się przenosić nietoperzy sami.

– Zdecydowanie to odradzamy, ponieważ nigdy nie wiemy, jak zareaguje zwierzę. Taki nietoperz może ugryźć, a w tym momencie może być nosicielem wścieklizny. Wtedy mamy już problem. Lepiej zabezpieczyć to miejsce, w którym zwierzę przebywa i wezwać wyspecjalizowane służby – wyjaśnia ekspert Jedynki.

Kuny i szczury

Zdarza się, że na naszym strychu pojawia się kuna, która potrafi wyrządzić naprawdę spore szkody. – Nasi strażnicy wielokrotnie interweniowali wobec tego typu zwierząt. W tym przypadku trzeba je odłowić i przewieźć do naturalnego środowiska. Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, dlatego nie podejmujmy takich działań sami. Jeżeli wezwiemy łowczego lub kogoś z ośrodka dla zwierząt, to można będzie je odłowić – mówi Sławomir Smyk.

Do odławiania kun są przygotowane specjalne pułapki. – One mogą bezpiecznie spowodować, że kuna zostanie schwytana bez żadnego problemu i uszczerbku na jej zdrowiu, ponieważ ono jest też bardzo ważne – słyszymy.

Z kolei w przypadku pojawienia się szczurów, gość Jedynki radzi przeprowadzić deratyzację. – Są od tego specjalne firmy, które możemy wezwać i które poradzą sobie z tymi zwierzętami – tłumaczy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Sławomir Smyk (rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy)

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 9.37

DS

Source link

- Advertisement -Urządzenie do mikrodermabrazji

Stay Connected

Must Read

- Advertisement -

Related News

- Advertisement -sprzęt kosmetyczny